Nenechte se odradit v názvu použitým přívlastkem g y m n a s t i c k ý! Tyto velké míče se nazývají i jinak jako například rehabilitační, velké cvičební, fit ball, zkráceně gymball anebo také skákací míče. Z těchto názvů si už lehce odvodíte, k čemu všemu se dá tento sportovní kousek využít. Nejen ke zlepšení kondičky, ale správné cvičení na gymnastickém míči pomůže i vašim bolavým zádům, bolestivému kříži a zkráceným svalům odpomoci právě od nepříjemné a stále trvající bolesti. Tyto rehabilitační pomůcky využívají fyzioterapeuti při ukázkách nemocným, jak lze na míči cvičit tak, aby se vám ulevilo. Pakliže rehabilitaci navštěvujete, pozorně vyslechněte rady vyškolených odborníků. Jestliže si chcete gymball zakoupit pro své vlastní použití a cvičit na něm soukromě doma, pak si přečtěte následující pokyny, které by vám mohly pomoci.
Pokud gymnastický míč kupujete, pak si nejspíše vyberete barvu podle svého gusta, ale co je mnohem důležitější, zvolte správnou velikost. Poraďte se s odborníkem ve specializované prodejně sportovních potřeb anebo si údaje zjistěte již předem na netu. Důležitou pro nákup této cvičební pomůcky je vaše váha. Tato informace zajistí dostatečnou nosnost balonu, dále vaše výška a poměr délky paže od ramene až ke konečkům prstů.
Nepodceňujte správné nahuštění balonu, k tomu najdete ve výbavě i náležitou pumpičku, kterou ho nafouknete. Pro začátečníky se doporučuje menší nafouknutí. Jakmile získáte jistotu při sedu a cvičení na míči, pak ho přifoukněte.
Je důležitý už i váš posez, to znamená, že byste měli sedět ani tak ne na středu míče, ale spíše vpředu a oběma nohama se dotýkat podlahy, a to celými ploskami nohou. Nohy tudíž přebírají vaši váhu a korigují i stabilitu. Nohy položte na šíři ramen tak, abyste udrželi snadněji rovnováhu. Úhel mezi tělem a stehny a stehenní kostí a lýtkovou kostí by měl být určitě větší než pravý úhel.
Pro začátečníky máme dobrou radu: Usedejte zvolna a opatrně tak, aby balon pod vámi neuklouzl a neujel. Je přece jen kulatý.