Nejste spokojení se svým platem, vycházíte ke konci měsíce s penězi jen tak tak? Co tedy můžete udělat, abyste ulehčili vašemu rodinnému rozpočtu a dostali své výdaje pod kontrolu?
Jednou z nejvhodnějších a také nejjednodušších cest je nechat si pomoci od finančního poradce. Služby těchto odborníků ale bývají často velmi drahé a je paradoxem, že lidé, kteří by je právě nejvíc potřebovali, si nemůžou dovolit návštěvu v jeho kanceláři. Člověk si proto musí umět poradit sám.
Základem k rozřešení jakéhokoliv problému je uvědomění si jeho příčiny. Zkuste si tedy sami pro sebe napsat na papír, kolik peněz a za co během měsíce utratíte. Vytvořte se nejprve dvě velké kategorie, jedna z nich bude představovat měsíční pravidelné platby, druhá samotné nákupy.
S první množinou se dá jen v některých případech něco dělat. Výši nájmu nezměníte. V dnešní době ale jistě stojí za pozornost různé služby, které nabízejí levnější plyn, energie či mobilní tarif. K těm je nutno přistupovat se zvýšenou opatrností a pečlivě prozkoumat všechny proměnné. Je však možné, že vám opravdu nabídnou výhodnější podmínky.
Druhá část výdajů je však tvárnější. Rozepište si kolonky pro nákup potravin, drogerie, ošacení, také peníze, které vydáte za služby jako je kadeřník či v pohostinství. Poté si ke každé z nich napište nejprve částku, kterou si myslíte, že za tyto položky utrácíte. Měsíc si schovávejte účtenky a zapisujte vaše výdaje. Jejich součet také zapište. Výsledné částky u každé kolonky nakonec porovnejte. S velkou pravděpodobností se budou tyto dvě sumy značně lišit. Lidé si málokdy uvědomují, kde jim peníze mizí, přitom to často bývá v maličkostech. Nakonec doplňte za kolonky s kategoriemi nákupu ještě třetí číselný údaj a to, kolik byste chtěli na dané věci utrácet. Spočítejte, kolik a kde musíte ušetřit a pak jen krok po kroku hledejte v obchodech cestu, jak se dostat k vysněné částce. Může se to zdát jako nesnadný úkol, avšak v momentě, kdy máte jasný plán i cíl, to bude pro vás mnohem jednodušší.