Asi není třeba říkat, že sociální sítě jsou fenoménem dnešní doby. Prakticky neexistuje nikdo, kdo by na některé z nich neměl účet. Je však pravdou, že jsou obvykle zdůrazňována spíše jejich negativa, a ačkoliv je jistě důležité o nich mluvit, zvláště s dětmi, je nutné také ocenit jejich přínos.
Tím je především možnost okamžité komunikace v podstatě s kýmkoliv, navazování a získávání nových kontaktů či možnost se okamžitě dozvědět o událostech ve vašem okolí, které by vás mohly zajímat.
Toho samozřejmě využívají především firmy, pro které je to možnost, jak získávat nové zákazníky. Ty si platí reklamu, která se pak bude lidem čas od času zobrazovat jako jeden z příspěvků. Doufají, že je zaujme, zvláště pokud půjde o nějakou speciální akci, a ta bude mít tím pádem vyšší návštěvnost.
Ovšem nejen firmy mohou z tohoto trendu profitovat. Talentovaní lidé zde mohou zveřejňovat své výtvory, ať už se jedná o obrazy, písně či cokoliv jiného. Díky tomu se stanou mnohem známějšími a budou mít více zájemců o svá díla.
Obyčejní lidé pak mohou získat mnoho nových tipů, seznámit se s lidmi se stejnými zájmy a těmi, kteří mají stejné či podobné hodnotové žebříčky. Pokud mají nějakého koníčka, mohou snadno domlouvat výměny či prodeje jednotlivých kousků či akce, kde se sejdou.
Samozřejmě nelze podceňovat rizika, která sebou sociální sítě přináší. To platí zvláště u dětí. Ačkoliv má totiž většina z nich věkový limit, od kdy je možné založit si účet, obvykle nijak nekontroluje, zda je toto nařízení dodržováno. Stačí tak, aby dítě odpovědělo na otázku, zda je starší než udaný věk, ano, a může si jej bez dalších problémů založit.
Zde by tedy měl nastoupit dohled rodičů, kteří by se měli zajímat o to, jaké webové stránky jejich potomek navštěvuje a s kým a jak se tam baví. Tím mohou předejít mnoha nebezpečím, která by mu tak mohla hrozit. A bezpečí našich dětí by mělo být to nejdůležitější.