Když se podíváte na historii filmu, je patrné, že se Hollywood v poslední době stále více zajímá o otázky finančního světa. Co to vlastně je za lidi, kteří rozhodují o penězích a investicích? Co je pohání? Jaké mechanismy tady fungují? Snažili jsme se najít nejlepší snímky na téma peníze.
1) Wall Street
Klasika mezi finančními filmy o tom, jak se začínající mladý makléř Bud Fox setkává se spekulantem Gordonem Gekkem a uvěří mu, že snadno a rychle dosáhne svých kariérních snů. Spolu s tímto finančním žralokem Fox zpočátku vydělává miliony, dokud společnost, ve které jeho otec pracuje, není ohrožena spekulacemi. Fox si uvědomí, jaké škody mohou takové riskantní obchody udělat, zmaří dohodu a shromáždí usvědčující informace o Gekkovi pro soudní proces.
2) Vlk z Wall Street
"The Wolf of Wall Street" je založen na životním příběhu makléře Jordana Belforta, který díky svému prodejnímu talentu na počátku devadesátých let minulého století dosáhl kariéry na Wall Street v New Yorku. Chamtivý, bezohledný a mocný Belfort vede život plný luxusu, sexu a drog, snaží se hromadit větší a větší bohatství, vyhýbá se placení daní a vede nelegální obchody, dokud na něj nepřijde FBI.
3) Sázka na nejistotu
"The Big Short" vysvětluje pozadí globální finanční krize v roce 2008. Spotřebitelé a soukromé společnosti investují do všeho, do čeho můžou. Ceny nemovitostí vyskakují příliš vysoko. Skupina investičních bankéřů však v analýze zjistí, jak nestabilní je tato realitní bublina, rozhodne se využít těchto znalostí a sází celé své úspory vůči trhu s nemovitostmi. Všichni víme, jak to dopadlo.
4) Americké psycho
Patrick Bateman je velmi úspěšný makléř na Wall Street. Je bohatý a atraktivní, vzhled však klame. Bateman je povrchní a bez emocí. Aby naplnil svou vnitřní prázdnotu, stává se v noci sériovým vrahem, který zabíjí prostitutky, zatímco policie je mu v patách. Americké psycho vykresluje obraz světa vysokých financí, v němž morálka nemá místo a psychopati slaví jeden úspěch za druhým. Samozřejmě je to (velmi černá) satira, ale stojí za to ji vidět.
5) Finanční krize
Dokument o pozadí globální finanční krize roku 2008, který odhaluje, že vedle bank k ní přispěl i akademický svět a politika. Rostoucí deregulace a skryté střety zájmů mezi politiky a vědci vedly k selhání kontrolních mechanismů ve finančním sektoru. To umožnilo nerušený rozvoj chamtivosti po zisku, na konci pak byla obří hospodářská krize.
6) Margin Call
Vlna propouštění kosí velké investiční banky na Wall Street. Jednou z jejich obětí je analytik rizik Eric Dale, který dá svému mladému kolegovi Peteru Sullivanovi USB klíčenku, na které jsou to data, která ukazují, že podnik stojí krátce před krachem. Během záchranného pokusu se ukáže, že generální ředitel John Tuld a vedení společnosti znali riziko, ale ignorovali ho, protože se více zajímali o zisky než o své zaměstnance.