Poškrábaný lak se může pro laika zdát jako bezvýznamná záležitost, ale určitě tomu tak není. Zvláště, pokud vám záleží na tom, jak vaše vozítko vypadá. Oprava takovéto marginálie také není většinou záležitostí pouhých několika desítek korun, ale může se pěkně prodražit, zvláště, pokud svěříte svůj vůz kvalitnímu servisu. Ve většině případů však nemusíte volat hned profesionálům, ale s trochou snahy se této opravy můžete zhostit i sami.
Tři vrstvy
Lak na vozidle tvoří povětšinou tři základní vrstvy. Jednu viditelnou a dvě zrakem nepostřehnutelné. První vrstva se nanáší na holý plech a funguje podobně jako první nátěr na stěnu. Je to základová vrstva. Na tu se pak nanáší druhá vrstva s odstínem, která je jako jediná viditelná na první pohled. Třetí vrstva působí jako ochranná bariéra před slunečním zářením nebo kyselým deštěm. Nad ochrannou vrstvou se pak ještě nachází vrstva z vosku. Ta je velice tenká a funguje jako štít před škrábanci. Když se však střetnou dva vozy, vosk ve většině případů nevydrží a umožní dostat se barvě druhého vozu do třetí vrstvy, což není nic hrozného, ale zároveň to nevypadá příliš esteticky.
Jak se zbavit laku z jiného vozidla?
Následující řádky jsou určeny pouze pro motoristy, jejichž auta utrpěla pouze drobná poškození laku, nikoliv škrábance přes půl karosérie. Barvu z druhého auta můžete odstranit například speciálním odstraňovačem škrábanců, který lze pořídit v každé autokosmetice. Do škrábance stačí opatrně vetřít přípravek a nechat ho působit. Nenanášejte ho ale běžnou utěrkou či snad hadříkem, mohli byste celou situaci ještě zhoršit. Nejvíce se hodí speciální utěrka vyrobená z jemných mikrovláken, která je jemná a dál lak nepoškodí. V případě, že tento postup nebude fungovat, můžete ještě vyzkoušet sprej WD-40, který se využívá na odstraňování rzi. Sprej by měl výrazně změkčit barevné rýhy, které je pak nutné přejet ještě houbičkou.