Snowkiting je nový zimní sport, který se stal mezi milovníky adrenalinu hitem. Kde všude je možné ho provozovat a co všechno k tomu budete potřebovat?
Co je snowkiting
Snowkiting je zimní adrenalinový sport, který se podobá kitesurfingu. Neprovozuje se však na vodě, ale na zemi. Jezdec se při něm tažným drakem nechává táhnout na lyžích či na snowboardu. K tažení jezdce se používá síla větru.
Historické kořeny snowkitingu sahají až ke trojici zdánlivě nepříliš slučitelných sportů – snowboardingu, pouštění a ovládání foil kitů a kiteboardingu. V Evropě se tento sport poprvé objevil až v roce 1995, ačkoli některé prameny datují jeho vznik dokonce do 60. let 20. století.
První vlnu zájmu si snowkiting v tuzemsku prožil v letech 2008 až 2010, kdy jeho popularitě napomohly příznivé sněhové podmínky.
Jaké vybavení je na snowkiting potřeba
Jak už bylo řečeno, nezbytností je drak na snowkiting. Vybrat si prakticky můžete ze čtyř možných alternativ, a to nafukovací kite, dále komorový kite s otevřenou náběžnou hranou, případně někteří volí i komorového draka s uzavřenou náběžnou hranou či tzv. single skin.
Další nezbytností jsou lyže nebo snowboard. Co se týče lyží, za nejvhodnější volbu se považují freestyle lyže, nicméně použitelné jsou i ty sjezdové. U snowboardu je logika výběru podobná, klasický snowboard vám určitě též poslouží.
Nicméně skuteční nadšenci používají speciální prkno nazývané snowkiteboard. Oproti lyžím je snowkiting na snowboadu atraktivnější, proto běžnější.
Rozhodně se také neobejdete bez bederního či sedacího kite trapézu. Ten slouží k přenesení tahu draka z rukou na tělo. Rozhodnutí o typu je však individuální, u sedacího trapézu najdete typicky nízké těžiště, ten bederní nebude omezovat pohyb nohou.
Z dalšího vybavení nesmíme zapomenout na šňůry neboli lines (délka 15, 25 nebo 30 metrů) a řídící systém. Nezbytností je kvůli bezpečnosti rovněž helma. A vzhledem k podmínkám nelze vynechat ani kvalitní zimní oblečení.
Lze tak říci, že výhodou snowkitingu je to, že je po stránce vybavení poměrně nenáročný. Aktivní sportovci mohou použít již dříve pořízenou část výbavy, minimálně lyže mnoho lidí doma mít bude.
Kde všude je možné provozovat snowkiting
Důvodem, proč stále větší počet lidí místo na lyže nebo snowboard vyrazí raději za snowkitingem, je hlavně to, že příliš nezáleží na tom, kde jej budete provozovat. Horské oblasti nejsou podmínkou, dostačující jsou i rovinaté pláně.
Konkrétně v České republice navíc pro snowkiting panují ideální větrné podmínky. To znamená rychlost větru přibližně 4 m/s, což splňuje běžně přibližně polovina zimních dní.
Místo, odkud se startuje, by mělo být především bezpečné. Důležitý je manévrovací prostor a draka také není možné startovat nad hlavami dalších osob. Dále je nutné se důsledně vyhnout překážkám, jako jsou stromy nebo dráty elektrického vedení.
Co se týče konkrétních míst, zejména je zapotřebí se vyhnout lokalitám, které jsou definovány jakožto území chráněná, což znamená, že vstup mimo značené trasy je zde omezen. Vyznavači snowkitingu míří například do Krkonoš, ale i do Krušných hor, do Jeseníků, k oblíbeným lokacím patří u nás i Jizerské hory.